КРЕМ-МЕД – СМАЧНО ТА КОРИСНО!

Мед є дуже корисним для людей тому, що містить цілий набір мікро- та макроелементів, які так необхідні для людського організму. Відомо, що якісний, натуральний мед в період зберігання кристалізується, для нього це є звичайним станом. Правда, такий стан речей викликає труднощі з його вживанням. Більшість людей люблять рідкий мед і не розуміють, чому він кристалізується, такий продукт нелегко діставати з банки, так і зацукрований варіант не всім приємний на смак, рідкий мед набагато смачніший та ароматніший. Звичайно, що його можна підігрівати, але потрібно це робити правильно, якщо не дотримуватись температурних режимів, тобто перегріти мед, то він втратить свої корисні властивості і замість корисного продукту стане шкідливим.

Якщо закристалізований мед піддати механічній дії, тобто почати швидко перемішувати, або кремувати за допомогою міксера він змінює структуру і стає схожим на крем. Великі кристали робляться дрібними, виходить приємна для вживання модифікація натурального меду. В процесі приготування продуктів бджільництва піддають перемішуванню, завдяки чому він і набуває необхідну структурну форму. Перше кремування меду розпочалося у Канаді трохи менше століття тому та поступово поширилося по всьому світу. Існує ряд технологій отримання солодкої маси, але по суті це просто правильно збитий мед. В результаті обробки готовий продукт отримує повітряну структуру, але не втрачає первісні якості вихідної сировини.

Крем-мед є новинкою та користується особливою популярністю серед споживачів продуктів бджільництва в усьому світі. Від справжнього меду, виготовленого на пасіці, крем-мед відрізняється тим, що має іншу консистенцію, володіє ніжною приємною текстурою, яскравим вираженим смаком. На вигляд маса нагадує згущене молоко, топлене масло, густий майонез або крем. Тому продукт і отримав таку назву. Суміш довго зберігається без втрати якості, не прилипає до рук, не густіє і не твердне. Незвичайного виду солодка речовина широко використовується як улюблений десерт і альтернатива натуральному рідкому бджоло-продукту.

 

Розробка Divilon