Росичка англійська (р. довголиста)

Природоохоронний статус виду

Вразливий.

наукове значення

Комахоїдна рослина, вид на пд. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні

Пн. частина Євразії та Пн. Америки. В Україні трапляється на Поліссі, в Розточчі, Лісостепу, переважно Лівобережному. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, Лв, Тр, Хм, Чк, Хр.

Чисельність та структура популяцій

Популяції невеликі за розміром, формують іноді досить густі куртини. Багато популяцій, насамперед в Придніпров'ї та Лісостепу, представлених у гербарних зборах, нині втрачені.

Причини зміни чисельності

Осушення та освоєння боліт, видобуток торфу, заліснення, вузька екологічна амплітуда виду.

Умови місцезростання

Обводнені мезотрофні, рідше мезоевтрофні болота з pH 4-5, малозольним торфом із ступенем розкладу 10-20%. Вид виступає в угрупованнях як асектатор. Зростає в угрупованнях кл. Scheichzerio-Caricetea nigrae. Гігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна комахоїдна рослина 10-25 см заввишки. Стебло прямостояче. Листки лінійно-клиноподібні, 15-40 мм завдовжки, зверху вкриті залозистими волосками, утворюють прикореневу розетку. Квітки білі, зібрані у китицю. Плід — яйцеподібна одногніздна коробочка. Цвіте у липні-серпні. Плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони

Необхідні пошуки вцілілих місцезнаходжень у Придніпров'ї та Лісостепу та встановлен­ня на них режиму охорони. Охороняється в Рівненському та Черемському ПЗ, Шацькому НПП, в декількох заказниках Правобережно­го Полісся. Заборонено меліоративні роботи, осушування боліт, розробка торфовищ.

Господарське та комерційне значення

Лікарське.

 

Розробка Divilon