Півники борові

Природоохоронний статус виду

Вразливий.

Наукове значення

Ендемік.

Ареал виду та його поширення в Україні

Зх. лісостеповий вид. В Україні — Правобережний та Лівобережний Лісостеп, зрідка заходить на пн. частину Степу та по долині Сіверського Дінця. Адм. регіони: Жт, Кв, Чн, См, Вн, Чк, Кд, Дн, Пл, Хр, Дц, Лг.

Чисельність та структура популяцій

Популяції представлені поодинокими особинами та клонами або нечисленними групами, їх структура не досліджена.

Причини зміни чисельності

Порушення природних екотопів внаслідок господарського освоєння територій, видобування піску, випасання худоби, надмірного рекреаційного навантаження.

Умови місцезростання

У борах, штучних насадженнях сосни на піщаних терасах річок в угрупованнях кл. Pulsatillo-Pinetea, зрідка на відкритих пісках в угрупованнях кл. Festucetea vaginatae. Мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика

Криптофіт. Багаторічна довгокореневищна трав'яна рослина 7-20 см заввишки. Кореневище розгалужене, під вузлами потовщене. Плідні гони з 1-2 листками або безлисті. Листки мечоподібні, плоскі, 5-32 см завдовжки, до 10 мм завширшки. Квітки на коротких квітконіжках, зазвичай по 2, розквітають різночасно, 3,5-5,5 см завдовжки, жовті, знизу з волосками, зав'язь дорівнює трубці оцвітини. Плід — тригранна загострена з обох кінців коробочка. Цвіте у травні-липні, плодоносить у липні-вересні. Розмножуєть­ся вегетативно та насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони

Охороняють у НПП «Святі Гори», у ландшафтному заказнику загальнодержавного значення «Червонобережжя». Рекомендується створити заказники у місцях зростання виду, контролювати стан популяцій та вирощувати у ботанічних садах. Заборонено несанкціоноване збирання квітів і рослин, порушення умов місцезростань виду, зокрема, випасання худоби, видобування піску, будівництво.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення

Декоративне.

Розробка Divilon