Бражник дубовий

Marumba quercus ([Denis & Schiffermuller], 1775)

 

Таксономічна належність

Клас — Комахи (Insecta), ряд — Лускокрилі (Lepidoptera), родина — Бражники (Sphingidae). Один з 15 видів південнопа-леарктичного і орієнтального роду, єдиний представник роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду

Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в Україні

Пд., частково Центральна та Пд.-Сх. Європа, Кавказ та Закавказзя, Мала та Зх. Азія, зх. Казахстан, Туркменістан. В Україні зустрічається у степовій та лісостеповій зонах.

Чисельність і причини її зміни

Незначна. У деякі роки місцями нерідкісний вид, але загалом зустрічаються лише поодинокі особини. Причини зменшення чисельності не з'ясовані, найімовірніші: знищення природних біотопів, застосування пестицидів у лісах.

Особливості біології та наукове значення

Зустрічається у мішаних лісах, дібровах, рідколіссях, іноді — у лісосмугах та парках. Протягом року розвивається 1 генерація. Літ імаго триває з травня до липня, метелики активні у сутінках та вночі, не живляться. Гусінь розвивається з липня до вересня на дубах, переважно молодих. Лялечки зимують у ґрунті.

Морфологічні ознаки

Розмах крил — 82-115 мм. Статевий диморфізм не досить виразний. Великий метелик з характерною зовнішністю: вузькі видовжені крила з хвилястим зовнішнім краєм. Забарвлення мінливе, захисне. Передні крила жовтувато-світло-коричневі з кількома поперечними лініями. Задні — червонувато-бурі з світлішим зовнішнім краєм та світло-жовтими плямами в задньому куті крила.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони

Як компонент біоценозу пасивно охороняється у заповідниках пд. України.

Господарське та комерційне значення

В Україні немає. За кордоном 1 особина гарного ґатунку оцінюється серед колекціонерів у 3-5 євро.

 

Розробка Divilon