Глобальна зміна клімату

 

Зміни клімату є найбільшою загрозою для природи й людства у 21 столітті. Зміни клімату відбуваються повсюдно. Вже сьогодні в багатьох куточках земної кулі стають помітними впливи кліматичних змін - чи то льодовики, що тануть, чи рівень моря, що постійно підвищується, а чи сильні шторми, рясні повені, скорочення снігопадів на півночі й суворі посухи на півдні. Температури в Україні також підвищилися за останні 15 років. Ці зміни вже мають серйозні наслідки як для людства, так і для природи.

Глобальне потепління - не випадковість. Ця проблема створена людиною. Кожний шматочок вугілля, кожний літр нафти або газу, які людина спалює, додається до тягаря газів в атмосфері, які охоплюють планету як все товстіша ковдра, уловлюючи тепло, задушуючи людей і природу.

До кінця цього сторіччя середня температура Землі може підвищиться на 1,4 – 6,4 °C і більше 25 % тварин і рослин зникнуть назавжди. Один з найбільш швидко змінних регіонів на нашій планеті - це наш дім - Дунай-Карпатський басейн.

Зміни в природі починають значно впливати на людей і економіку. Індустрія страхування оцінює потенційні економічні збитки від глобального потепління в сотні мільярдів доларів щорічно.

Зміни, свідками яких ми є зараз, і ті, які передвіщені на майбутнє, багато в чому є наслідками людських дій: ми спалюємо викопне паливо, нагріваючи тим самим нашу планету. Ми викидаємо щорічно все більшу кількість вуглекислого газу (CO2) в атмосферу - 29 млрд тонн у 2004 році й більше надалі - і цим нагріваємо земну кулю.

Атмосфера діє по типу скляних мурів теплиці: дозволяє проходити видимому світлу й утримує випроменену інфрачервону енергію усередині. У результаті цього були створені необхідні умови для підтримки життя на Землі.

Викопне паливо спалюється через все зростаючі енергетичні потреби людства; це порушує нестійку кліматичну рівновагу. Тепличні гази, що виділяються в процесі спалювання вугілля, природного газу й нафти - вуглекислий газ, метан та діоксид азоту - є причиною подальшого нагрівання атмосфери Землі.

Вуглекислий газ (CO2) є найзначнішим з газів глобального потепління, тому що він відповідальний за 80% теплового забруднення. Зареєстрований на даний момент рівень CO2 в атмосфері є найбільш високим за останні 420,000 років. І все це завдяки діяльності людини.

Близько 97% CO2, що викидається західними промисловими країнами в атмосферу, виробляється при спалюванні вугілля, нафти або газу для одержання енергії. Щорічно ми викидаємо в атмосферу близько 25 млрд тонн CO2. Це близько 800 тонн щомиті! Не дивно, що підвищення по шкалі глобальної температури серйозно порушує природну рівновагу світового клімату.

Рослини і тварини, що звикли до більш прохолодного клімату, будуть змушені переміщуватися до полюсів або у високогір'я, якщо клімат стане хоч ненабагато теплішим. Цей процес спостерігається в багатьох місцях на планеті - в Альпах, у гористому Квінсленді в Австралії, у дощових лісах Коста Ріки.

Впливи на види стають настільки значними, що ці переміщення можуть слугувати індикатором світового потепління. Вони є німими свідченнями швидких змін, що вражають Землю.

Учені пророкують, що глобальне потепління в найближчому майбутньому може викликати масове вимирання диких тварин, впливаючи більш ніж на 1 млн видів, тобто біля чверті всіх видів, відомих на цей час.

Світовий перегрів викликає значні зміни в кліматичних умовах і це може порушити чутливі екосистеми, у яких мешкають види. Види, що знаходяться під загрозою знищення через зміну клімату, вже можуть бути знайдені по всьому світі.

Зміна клімату - це не тільки проблема природи, але також і проблема людства. Зміна клімату - проблема не тільки жителів тихоокеанських островів, чиї будинки можуть бути змиті в океан через підвищення рівня води, чи наступних поколінь, які успадкують Землю й всі її проблеми. Зміни клімату вже мають все зростаючий вплив і на нас в Україні.

Наприклад, через кліматичні зміни погодні умови у нашому регіоні стають більш жорсткими. Все частіше стаються посухи й повені, вони мають все більший руйнівний вплив і більші наслідки для економіки (повені на Дунаї у 2005 р., на Дністрі й у Закарпатті у серпні 2008, посуха по всій Україні у 2007 р.). У багатьох регіонах підвищення температур та посухи обмежують продуктивність сільського господарства, що є одним з найважливіших секторів економіки України. Запаси води для пиття, промислових і сільськогосподарських цілей стають усе більше мізерними, тому що підвищення температури спричиняє подальший тиск на ґрунтові води в Україні, які й так бідніють. За прогнозами вчених, якщо ситуація не зміниться, до 2025 року дві третини людей світу будуть відчувати нестачу питної води. Лісові пожежі стають все частішими та спустошуючими (пожежа у Херсонській області влітку 2007). Очікується, що сніжний покрив і довжина зим скоротяться, що вплине на зимовий туризм, особливо на гірськолижний. Якби відмова від катання на лижах була єдиним наслідком зміни клімату, усе було б не так погано. Але економічні збитки від глобального потепління неухильно зростають. Відповідно до нещодавнього звіту Британського уряду постійні кліматичні зміни можуть коштувати світу близько 5% ВВП (Валовий Внутрішній Продукт) щорічно. Якщо справдяться найбільш драматичні прогнози, ця цифра зросте до 20% ВВП. У той же час, звіт свідчить, що вартість зменшення викидів вуглекислого газу може становити всього лише близько 1 % світового ВВП. Інакше кажучи, прибуток від активних, своєчасних дій у цьому напрямку буде значно перевищувати збитки.

Відповідно до Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (МГЕЗК) (ІPCC), необхідне негайне щонайменше 60%-ве зменшення викидів CO2 тільки для стабілізування концентрацій газів в атмосфері на їхньому теперішньому рівні. Поки що таке негайне зменшення викидів просто неможливо; дані МГЕЗК показують, що необхідно зробити, щоб хоча б загальмувати глобальне потепління. Без впровадження ефективної політики кліматичного захисту викиди вуглецю будуть продовжувати підвищуватися, наносячи практично непоправний збиток планеті й людству.

Підвищення температури світу не повинно виходити за межі 2-х градусів, щоб ми не стали свідками найгіршого ефекту глобального потепління. WWF вважає, що підвищення світової температури повинне залишатися в межах 2°C, щоб уникнути небезпечних кліматичних змін. Було показано, що всього лише 2°C можуть привести до ряду руйнівних впливів на коралові рифи, арктичні системи й місцеві громади. Більшого ж підвищення температури Земля просто не витримає.

Ми повинні вже зараз почати зменшувати виділення вуглецю й триматися на рівні низьких викидів щоб уникнути перевантаження атмосфери вуглекислим газом. Висловлюючись науковою мовою, це означає залишатися при концентрації набагато нижче 450ppm (мільйонна частка) CO2 в атмосфері. Це вказує на необхідність різко й значно скоротити викиди вуглекислого газу стосовно сучасного рівня.

Кіотський протокол є міжнародною угодою до Рамкової конвенції ООН і встановлює обов’язки на зниження викидів парникових газів для розвинених країн та країн з перехідною економікою (країни Додатку 1). В сукупності за протоколом усі країни Додатку 1 повинні знизити викиди парникових газів на 5% від рівня викидів в 1990р. в період 2008-2012 рр.

Україна ратифікувала Кіотський протокол у 2004 році із зобов’язанням не перевищити до 2012 року обсягу викидів, що мала в 1990р. Реальні викиди на 2004 становили лише 45% від обсягу 1990р.

Навіть з таким зниженням, на 2005 р. за викидами парникових газів Україна входить в двадцятку найбільших забруднювачів планети, несучи певну відповідальність перед світовою спільнотою за негативні наслідки від зміни клімату.

Кожен житель планети може зробити свій внесок у вирішення проблеми зміни клімату. Варто тільки пам’ятати, що даремно витрачена енергія (і електроенергія, і енергія витрачена на виробництво товарів та послуг) це посилення проблеми зміни клімату, а навпаки економія енергії – це внесок у вирішення проблеми зміни клімату.

Розробка Divilon