Вудсія ельбська

Природоохоронний статус виду

Зникаючий.

наукове значення

Реліктовий голарктичний вид.

Ареал виду та його поширення в Україні

Центральна Європа, Скандинавія, Зх. та Сх. Сибір, Середня Азія, Далекий Схід, Пн. Америка. В Україні — поодинокі місцезнаходження в Карпатах та Центральному Поліссі. Адм. регіони: Жт, Зк.

Чисельність та структура популяцій

Біля м. Житомира наявні дві локальні популяції, у яких кількість екземплярів зменшується. Стан популяцій в Карпатах невідомий. Може гібридизувати з W. alpina, але ці гібриди (триплоїд W. х gracilis (Lawson) Butters) в Україні невідомі.

Причини зміни чисельності

Рекреаційне навантаження та видобуток граніту, вузька екологічна амплітуда.

Умови місцезростання

У трохи затінених розщілинах скель, утворених кислими породами Українського кристалічного щита (угруповання класу Asplenietea trichomanes). Мезофіт, хазмофіт, ацидофіл.

Загальна біоморфологічна характеристика

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина до 20 см заввишки. Формує розетку вай, що відходять від короткого кореневища. Пластинка вайї з подовжено-яйцеподібними сегментами першого порядку, з 3-7 парами бічних лопатей, звужених до верхівки. Черешок і пластинка густо опушення бурими лусочками та членистими волосками. Спороносить у липні-вересні. Розмножується спорами.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони

Охороняють в пам'ятці природи «Скеля Крашевського» біля м. Житомира. Необхідний контроль за популяціями, виявлення нових локалітетів та забезпечення їх охороною. Заборонено несанкціоноване збирання рослин (у тому числі гербаризацію), порушення умов місцезростання (у т.ч. видобуток каміння).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення

Декоративне, придатний для культивування на кам'яних субстратах.

 

Розробка Divilon