Тофільдія чашечкова

Природоохоронний статус виду

Вразливий.

Наукове значення

Центральноєвропейський вид на сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні

Охоплює Скандинавію, Атлантичну і Центральну Європу, Середземномор'я. В Україні трапляється на Зх. Поліссі, Малому Поліссі, Волинській височині, Гологоро-Кременецькому кряжі, в Карпатах. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Лв, Чн.

Чисельність та структура популяцій

Даних немає. Ряд місцезростань, з яких є давні гербарні збори, нині втрачено.

Причини зміни чисельності

Осушення боліт та заболочених лук.

Умови місцезростання

Заболочені луки, евтрофні та мезотрофні болота. Угруповання карбонатних боліт союзів Magnocaricion elatae (з Cladium mariscus), Caricion davallianae (зі Schoenus ferrugineus i Carex davalliana) та торфових лук союзу Calthion. Гігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина 10-35 см заввишки, з коротким розгалуженим кореневищем. Стебло пряме, з 2-3 мечоподібними листками. Квітки зібрані в досить густий колос, дрібні, жовтувато-білі. Плід — круглясто-яйцеподібна тригніздна коробочка. Цвіте в червні-липні. Плодоносить у вересні. Розмножується насінням та вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони

Необхідні пошуки вцілілих місцезнаходжень виду та створення на них природно-заповідних територій. Заборонено меліоративні роботи, знищення умов зростання, випасання, рекомендується регламентація сінокосіння.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення

Декоративне.

 

Розробка Divilon