Пухирник малий

Природоохоронний статус виду

Вразливий.

Наукове значення

Рідкісна водна комахоїдна рослина, яка скорочує своє поширення.

Ареал виду та його поширення в Україні

Арктика, Європа (Скандинавія, Середня та Атлантична), Кавказ, Зх. та Сх. Сибір, Далекий Схід, Середня Азія, Гімалаї, Японія, Китай, Пн. Америка. В Україні — лісова зона (переважно Полісся) та Лісостеп — зрідка, Степ — дуже рідко, по долинах великих річок. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, Хм, Вн, Чк, Кд, Пл, Хр, Лг.

Чисельність та структура популяцій

Популяції нечисленні та невеликі за розміром, утворюють у водоймах неширокі смуги і плями, добре помітні під час квітування. Місцезнаходження в лісостеповій та степовій зоні потребують підтвердження.

Причини зміни чисельності

Коливання рівня води, забруднення водойм, меліорація навколишніх територій.

Умови місцезростання

Піонерний вид прісноводних замкнених та малопроточних ацидофільних водойм із мулувато-піщаними та мулувато-торфовими донними відкладами, в озерах, старицях, на обводнених торфовищах на глибині 5-100 см. При коливанні рівня води життєвість видів знижується. Характерний вид угруповань кл. Utricularietea intermedio-minoris. Діагностичний вид союзу Sphagno-Utricularion. Гідрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика

Гелофіт. Рослина плаває у воді або лежить на прибережному мулі; стебла 5-15 см завдовжки. Кореневища редуковані. Листки чергові, розсічені на вузьколінійні долі, всі однакові за будовою і можуть нести ловчі пухирці 1-1,5 мм в діаметрі. Пухирці мають клапани, які відкриваються всередину і уловлюють дрібних водних безхребетних тварин. Суцвіття китиця з 2-6 квіток на квітконосі 5-15 см заввишки, що виступає над поверхнею води. Віночок 7-12 мм завдовжки, світло-жовтий з червоними смужками, із короткою трубочкою та двогубим відгином. Шпорка коротка, нижня губа віночка видовжена. Плід багатонасінна коробочка. Цвіте в липні-серпні, плодоносить у вересні. Розмножується зрідка насінням, частіше — вегетативно (туріонами та частинами рослини).

Режим збереження популяцій та заходи з охорони

Охороняють в Поліському, Рівненському та Черемському ПЗ, Шацькому НПП, Надслучанському (Рівненська обл.) та Нижньоворсклянському (Полтавська обл.) РЛП. Заборонено порушення умов місцезростань, розчищення дна водойм, їх осушення.

Господарське та комерційне значення

Декоративне, торфотвірне.

Розробка Divilon