Любка зеленоквіткова

Природоохоронний статус виду

Неоцінений.

Наукове значення

Європейсько-середземноморський вид зі складною біологією розвитку.

Ареал виду та його поширення в Україні

Європа, Середземномор'я, Крим, Кавказ, Мала Азія. В Україні — Карпати, Розточчя, Опілля, Полісся, Лісостеп, Степ (рідко), Гірський Крим. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, См, Лв, Ів, Тр, Зк, Чц, Хм, Вн, Чк, Кд, Дн, Пл, Хр, Од, Кр.

Чисельність та структура популяцій

Популяції малочислені, з порушеною структурою, представлені невеликими групами по 3-4 особини на м2; в окремих локалітетах — з повночленними віковими спектрами, які нараховують до 100 особин.

Причини зміни чисельності

Рубки лісів, руйнування біотопів, внаслідок господарської діяльності.

Умови місцезростання

У Карпатах в листяних та хвойно-листяних лісах, переважно на вапнякових, нерідко на опідзолених ґрунтах (нейтральних та слабо-кислих) в угрупованнях кл. Quercetea robori-petraea, Querco-Fagetea, Vaccinio-Piceetea, в Криму — в пухнастодубових (Quercetea pubescenti-petraeae) і соснових лісах (Erico-Pinetea). Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 30-60 см заввишки. Бульби овальні або яйцеподібні. Стебло гранчасте. Два великих еліптичних листки розміщені при основі стебла, вище — 2-3 піхви з невеликими пластинкою. Суцвіття — довгий, циліндричний, негустий колос. Квітки без запаху, великі, зеленкувато-білі, пиляки розміщені під кутом, шпорка булавоподібно потовщена. Цвіте в травні-липні (один раз на 2-3 роки), плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням. Ступінь природного поновлення задовільний.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони

Занесено до Додатку II CITES. Охороняється в Канівському, Кримському, «Мис Мартьян», Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому, «Розточчя», «Медобори» ПЗ, в Карпатському, «Синевир», «Подільські Товтри», Яворівському, «Деснянсько-Старогутському», «Сколівські Бескиди» НПП. Потребує режимів заповідності та заказного. Заборонено заготівлю рослин, порушення умов місцезростань.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах

Вирощують у ботанічних садах: Національному ім. М.М. Гришка НАН України, Нікітському ННЦ УААН, Українського державного лісотехнічного університету та ін.

Господарське та комерційне значення

Декоративне, лікарське.

Основні джерела інформації

Розробка Divilon