Булатка великоквіткова

Природоохоронний статус виду

Рідкісний.

Наукове значення

Рідкісний вид на сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні

Європейсько-середземноморський вид (Європа, Кавказ, Мала Азія). В Україні — Карпати, Полісся, Зх. Поділля, Лісостеп (рідко), Крим. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Лв, Ів, Тр, Зк, Чц, Хм, Вн, Пл, Од, Кр.

Чисельність та структура популяцій

Популяції нараховують кілька десятків, зрідка до тисячі особин, щільність низька. За віковою структурою переважають нормальні неповночленні популяції з правостороннім віковим спектром, з максимумом генеративних особин; за віталітетом — депресивні.

Причина зміни чисельності.

Зміна і руйнування біотопів, вирубки лісів, рекреація, зривання квітів.

Умови місцезростання

Хвойні, мішані й широколистяні ліси, галявини, зрідка — узлісся, в угрупованнях кл. Querco-Fagetea (пор. Orno-Cotinetalia), Quercetea pubescenti-petraeae, Erico-Pinetea. Вид є діагностичним для союзу Cephalanthero-Fagion (кл. Querco-Fagetea). Переважно на вапняках і ґрунтах з високим вмістом гумусу. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 20­60 см заввишки. Кореневище коротке, горизонтальне. Стебло пряме, міцне, зрідка декілька (до 10) квітконосних пагонів. Листки яйцеподібно-еліптичні, до 6,5 см завдовжки. Суцвіття колосоподібне, рідке, з 3-8 (20) квіток. Приквітки довгі, листоподібні, нижні вдвічі довші за квітки. Квітки великі, білі. Зовнішні листочки оцвітини 1,7-2 см завдовжки, довгасті або ланцетно-довгасті, внутрішні — 1,4-1,6 см завдовжки, обернено-яйцеподібні. Губа біла, всередині жовтувата.Зав'язь під час дозрівання розкручується. Коробочка до 2 см завдовжки, з прямими реберцями. Цвіте у травні-липні. Плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони

Охороняють в Карпатському БЗ, в Кримському, Ялтинському гірсько-лісовому, «Мис Мартьян», Карадазькому, «Розточчя», «Медобори» ПЗ, в НПП «Вижницькому», Яворівському, «Синевир» та «Подільські Товтри», єдине місцезнаходження на Лівобережжі. Охороняють в Диканському РЛП. Контроль за станом популяцій. Заборонено збирання рослин, порушення екотопів, суцільні рубки лісів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умова.

Вирощують у Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України.

Господарське та комерційне значення

Декоративне, лікарське.

Розробка Divilon