Билинець довгорогий

Природоохоронний статус виду

Вразливий.

Наукове значення

Рідкісний, зі складною біологією розвитку, вид.

Ареал виду та його поширення в Україні

Євразійський вид (Європа, Кавказ, Сибір, Да­лекий Схід, Мала Азія, Іран, Монголія, Китай, Японія). В Україні — Карпати (до вис. 2000 м н.р.м.), Полісся, Розточчя, Опілля, Лісостеп, Гірський Крим. Адм. регіони: Вл, Жт, Кв, Чн, См, Лв, Ів, Тр, Зк, Чц, Хм, Кд, Пл, Хр, Кр.

Чисельність та структура популяцій

Популяції нараховують від декількох особин (на рівнині) до сотень і тисяч особин (у Карпатах). У Карпатах популяції повночленні, з перевагою генеративних особин.

Причина зміни чисельності.

Порушення екологічних умов у результаті господарської діяльності, корінне поліпшення лук, сильватизація екотопів, викопування бульб як лікарської сировини (салеп).

Умови місцезростання

На луках, серед чагарників, в світлих лісах, на галявинах, узліссях, по краях боліт. Приурочений до угруповань кл. Festuco-Brometea, Molinio-Arrhenatheretea, Scheuchzerio-Caricetea nigrae, Trifolio-Geranietea sanguinea, у Карпатах — на відслоненнях вапнякових порід кл. Elyno-Seslerietea, та по берегах холодних гірських джерел і потоків кл. Montio-Cardaminetea. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина до 65 см заввишки. Бульби 4-6-лопатеві, пальчасті, сплющені. Листки лінійно-ланцетні, жолобчасті. Суцвіття колосоподібне, з численних невеликих рожевих квіток 6-15 см завдовжки. Приквітки яйцеподібно-ланцетні, видовжено-загострені, бічні зовнішні листочки оцвітини еліптичні, відхилені набік, середній зовнішній листочок і бічні внутрішнього кола сходяться шоломом. Губа ромбоподібна, 5-6 мм завдовжки, неглибоко-трилопатева, з тупими лопатями. Шпорка косо догори спрямована, ниткоподібна, в 1,5-2 рази довша від зав'язі. Цвіте у червні-липні. Плодоносить у серпні-жовтні. Розмножується переважно насінням, дуже рідко бульбами.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони

Занесено до Додатку ІІ CITES. Охороняється в Карпатському БЗ, Ялтинському гірсько-лісовому, Кримському, «Ґорґани» ПЗ, Карпатському, Вижницькому, Ужанському, «Синевир» та «Сколівські Бескиди» НПП. Необхідний контроль за станом популяцій рівнинної зони. Заборонено заготівлю, порушення умов оселищ.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах

Вирощують у ботанічних садах (Національно­му ім. М.М. Гришка НАН України та Українського державного лісотехнічного університету.

Господарське та комерційне значення

Декоративне, лікарське.

Розробка Divilon