Астрагал піщаний
Природоохоронний статус виду
Вразливий.
наукове значення
Європейський вид на пд. межі ареалу.
Ареал виду та його поширення в Україні
Атлантична, Середня та Сх. Європа. В Україні — Полісся, по боровій терасі Дніпра заходить в Лісостеп. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, Чк, Пл.
Чисельність та структура популяцій
Нечисленні популяції, що займають площу до 40 м2; щільність 1-8 особин на 1 м2.
Причини зміни чисельності
Вузька еколого-ценотична амплітуда, що лімітується природними (заліснення борових пісків, загущення деревного, чагарникового і трав'яного ярусів) та антропогенними (лісозаготівля, пожежі, надмірна рекреація та випасання худоби) факторами.
Умови місцезростання
Борові піски (кл. Koelerio-Corynephoretea), сухі освітлені піщані підвищення у соснових лісах зеленомохових з розрідженим травостоєм (асоціація Peucedano-Pinetum), лишайникові бори (асоціація Cladonio-Pinetum). Псамофіт, ксеромезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика
Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна сірувато пухнаста від двороздільних волосків або рідше (var. glabrescens Rchb.) майже гола рослина зі стрижневою кореневою системою. Стебло лежаче або висхідне, розгалужене 10-30 см заввишки. Прилистки плівчасті, зрослі між собою, на верхівці загострені, супротивні черешку, близько 5 мм завдовжки. Листки непарнопірчасті, складаються з 7-13 довгасто-лінійних листочків. Квітконоси 2-4 см завдовжки. Квітконіжки коротші за листки. Приквітки дрібненькі, яйцеподібні. Квітки 15-17 мм завдовжки, світло-пурпурові, лілові, зрідка білі, зібрані по 3-7 у короткі (1,5-3 см) китиці. Чашечка трубчасто-дзвоникоподібна, зубці її в 4-5 разів коротші за трубочку. Боби довгасто-лінійні, 12-20 мм завдовжки, з прямим тоненьким носиком, не цілком двогнізді, опушені або майже голі, відхилені від осі суцвіття. Цвіте у червні-липні, плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони
Занесений до списку регіонально рідкісних видів судинних рослин Чернігівської та Полтавської обл. Охороняється в Рівненському та Поліському ПЗ, Шацькому та «Прип'ять-Стохід» НПП, «Нижньоворсклянському» РЛП, заказнику «Острівський» (Рівненська обл.). Необхідно дослідити стан популяцій, створити заказники. Заборонено надмірну рекреацію, випасання худоби.
Господарське та комерційне значення
Протиерозійне, кормове, медоносне, декоративне.