Зозульки плямисті (пальчатокорінник плямистий)

Природоохоронний статус виду

Вразливий.

Наукове значення

Поліморфний вид, гібридизує з іншими спорідненими видами.

Ареал виду та його поширення в Україні

Євросибірський вид, поширений майже по всій Європі, в Азії — до Середнього Сибіру. В Україні — в Карпатах, лісовій та лісостеповій зонах Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, См, Лв, Ів, Зк, Чц, Хм, Пл, Хр.

Чисельність та структура популяцій

Коливається від кількох особин до багатьох сотень. Вікові спектри здебільшого повночленні, задовільне відновлення популяцій відбувається навіть в умовах помірних антропогенних навантажень (випас, сінокосіння).

Причина зміни чисельності.

Осушення боліт, викошування або заростання луків, викопування бульб.

Умови місцезростання

Вологі луки, осоково-сфагнові болота, серед чагарників, в заболочених лісах з моховим покривом, вздовж струмків. Вимогливий до вологості ґрунту (сирі і дуже вологі), зростає переважно на відкритих місцях, але витримує також слабке затінення, в угрупованнях кл. Molinio-Arrhenatheretea. Гігромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 20-50 см заввишки. Бульби 2-4-роздільні. Стебло пряме, щільне, вгорі трохи гранчасте, рівномірно улиснене. Листки (2-6) відхилені, пласкі, плямисті, до15 см завдовжки, не досягають основи суцвіття. Приквітки вузьколанцетні, коротші квіток. Квітки блідо-рожеві, світло-фіалкові, іноді білі, зібрані у яйцеподібно-циліндричний густий колос. Листочки оцвітини ланцетні. Губа з дрібними фіолетовими цяточками, обернено-ниркоподібна, 7-10 мм завдовжки, 9-14 мм завширшки, на кінці коротко трилопатева, з середньою зубчикопо-дібною лопаттю. Шпорка циліндрична, пряма, тупа, трохи коротша зав'язі або дорівнює їй. Цвіте у червні-липні. Плодоносить у серпні. Розмножується насінням, у культурі також ризореституційним способом.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони

Занесено до Додатку ІІ CITES. Охороняється в Карпатському БЗ, «Черемському», «Ґорґани», «Розточчя» ПЗ, Карпатському, «Вижницькому», «Ужанському», Яворівському, Шацькому, «Деснянсько-Старогутському», «Синевир», «Сколівські Бескиди» НПП. В умовах заповідного режиму рекомендується запроваджувати сінокосіння в пізні терміни. Контроль за станом популяцій. Заборонено заготівлю, збирання рослин, порушення місць зростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах

Вирощують в ботанічних садах: Національному ім. М.М. Гришка НАН України та Українського державного лісотехнічного університету.

Господарське та комерційне значення

Декоративне, лікарське.

Розробка Divilon