Верба лапландська

Природоохоронний статус виду

Вразливий.

Наукове значення

Реліктовий вид на пд. межі поширення.

Ареал виду та його поширення в Україні

Бореальний євросибірський вид. Поширений в Пн. Європі, в Зх. та Ср. Сибіру. В Україні — на Поліссі, де через Ковель-Луцьк-Рівне-Новоград-Волинський-Овруч, на території Правобережного Полісся проходить суцільна межа поширення виду. Ізольовані місцезростання відмічені по всьому Лівобережному Поліссю та в Українських Карпатах неподалік г. Говерли (ур. Цибульки). Є давні вказівки про зростання виду біля Львова, Харкова, де, ймовірно, зникла. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, См, Лв, Ів, ?Хр.

Чисельність та структура популяцій

Трапляється окремими екземплярами або невеликими групами. Структура популяцій не досліджена.

Причини зміни чисельності

Осушення болотних масивів внаслідок меліорації.

Умови місцезростання

Мезотрофні, еумезотрофні, рідше евтрофні болота, що характеризуються кислою реакцією (рН 4-5). Зростає на відкритих або рідко-лісних осоково-сфагнових ділянках, угруповання яких відносяться до кл. Scheuchzerio-Caricetea nigrae. Гігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика

Нанофанерофіт. Кущ, 0,5-1 м заввишки, з темно-червоними або каштановими голими гілками. Молоді гілочки пухнасті. Листки на коротких черешках, довгасті, довгасто-яйцеподібні або ланцетні, знизу, а іноді й зверху, вкриті густою білою повстиною, ці­локраї або хвилясто-виїмчасті, іноді рідко-дрібнозубчасті. Цвіте у квітні-травні, плодоносить у червні-липні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони

Охороняють в Поліському, Рівненському (всі ділянки) та Черемському ПЗ, Шацькому, «Прип'ять-Стохід», «Деснянсько-Старо-гутському», Карпатському НПП, в заказнику загальнодержавного значення «Нечимне» та на деяких інших природно-заповідних територіях. Заборонено знищення місць існування, порушення гідрологічного режиму.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення

Кормове, декоративне, ґрунтозахисне, тор-фоформуюче.

Розробка Divilon