Сфагн тоненький

Природоохоронний статус виду

Вразливий.

Наукове значення

Субокеанічний вид за пд.-сх. межею європей­ської частини диз'юнктивного ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні

Європа — від Скандинавії до Альп, Піренеїв і Карпат, Кавказ, Далекий Схід, Камчатка, Японія, Пн. і Пд. Америка. Трапляється в Українських Карпатах (Закарпатська обл. — оз. Синевир, смт. Ясіня Рахівського р-ну, болото Чорне Багно) та на Поліссі (Житомирська обл. — болото Гвоздь біля с. Озеряни Олевського р-ну, болото Шаболтах у Копищенському лісництві). Адм. регіони: Жт, Зк.

Чисельність та структура популяцій

Популяції нечисленні. Росте окремими дернинками.

Причини зміни чисельності

Осушення боліт, торфозбір.

Умови місцезростання

Між купинами на оліготрофних ділянках боліт.

Загальна біоморфологічна характеристика

Дернинки м'які, ніжні, сірі або буруваті, зрідка червонуваті. На сухих місцях рослини густіші, низькі, з густо розміщеними пучками галузок, водні — великі, з нещільно розташованими пучками галузок. Стебла прямостоячі. Галузкові листки 1-1,5 мм завдовжки, широкоовальні, видовженояйцеподібні до яйцеподібноланцетних, злегка серпоподібно зігнуті, з дуже загнутими краями. Хлорофілоносні клітини на зрізі від широкотрикутних до широкотрапецієподібних. Різнодомний вид. Чоловічі гілочки товсті, короткі. Спорогони одиничні. Розмножується спорами.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони

Охороняється в Поліському ПЗ та НПП «Синевир». Необхідно контролювати стан популяцій, створювати нові природно-заповідні території в місцях зростання виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення

Відомостей немає.

 

Розробка Divilon