Комонничок зігнутий

Природоохоронний статус виду

Рідкісний.

наукове значення

Середньоєвропейський вид на сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні

Зростає від пн. частини Італії до Литви, Білорусі, України та Зх. Румунії. Є екслав на сх. березі Чорного моря. В Україні трапляється в Закарпатті, Зх. та Центральному Поліссі. Адм. регіони: Вл, Рв, Лв, Зк, Жт, Кв.

Чисельність та структура популяцій

У Закарпатті популяції численні, але невеликі за розмірами. На Поліссі трапляється рідко, найбільші популяції відмічені в заказнику загальнодержавного значення «Кормин» (Волинська обл.), де вид утворює на торф'янистих луках великі куртини та смуги.

Причини зміни чисельності

Проведення меліоративних робіт, випасання худоби, заліснення лук.

Умови місцезростання

На Поліссі зростає переважно на болотистих луках та окраїнах боліт по берегах річок (угруповання порядків Scheuchzerietalia palustris, Caricetalia fuscae та Molinietalia). Пов'язаний із торфовими та мулувато-торфовими ґрунтами із pH 6-8. На Закарпатті — на луках та мінералізованих болотах. Гігромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина із висхідним стеблом 40-80 см заввишки, яке вкорінюється у вузлах. Суцвіття головчасте. Віночок чотирилопатевий, фіолетово-рожевий. Внутрішня чашечка плеската, позбавлена остей-щетинок. Плід — сім'янка грушоподібної форми, із 8 досить глибокими боріздками. Цвіте у липні-серпні, плодоносить у вересні. Розмножується насінням та вегетативно (укоріненням гонів).

Режим збереження популяцій та заходи з охорони

Охороняється в Рівненському та «Черемському» ПЗ, НПП «Прип'ять-Стохід,» РЛП «Надслучанський» (Рівненська обл.), ландшафтному заказнику «Кормин» (Волинська обл.), у низці заповідних об'єктів Закарпаття. Заборонено порушення умов місцезростань, проведення меліоративних робіт на прилеглій місцезростання виду територіях.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення

Кормове, ґрунтозахисне.

 

Розробка Divilon