Гудієра повзуча

Природоохоронний статус виду

Вразливий.

Наукове значення

Реліктовий вид, пов'язаний з лісовими формаціями темнохвойної тайги. Одна з небагатьох зимовозелених орхідей помірного поясу.

Ареал виду та його поширення в Україні

Євразія від Фенноскандії до пд. частини Далекого Сходу, Сахаліну та Хоккайдо, окремі фрагменти відомі в Альпах, Балканах, Карпатах, Криму, Малій Азії, на Кавказі, у горах Ірану, Середньої Азії та Зх. Китаю, у Гімалаях, Кореї, Середній Японії та в Пн. Америці. В Україні — у Карпатах, Розточчі, на Поліссі, Поділлі (пн.-зх.), в Гірському Криму. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, См, Лв, Ів, Тр, Зк, Чц, Кр.

Чисельність та структура популяцій

Популяції невеликі за розмірами, нечисельні — від кількох десятків до кількох сотень особин. У деяких популяціях на Поліссі наявні кілька тисяч особин. Щільність таких популяцій 20-30 особин на 1 м2.

Причини зміни чисельності

Вирубування хвойних лісів.

Умови місцезростання

Свіжі, кислі ґрунти. Ялинові ліси (порядок Vaccinio-Piceetalia), соснові ліси (порядок Pinetelia). В горах Криму росте в лісах кл. Erico-Pinetea. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина з шнуроподібним, розгалуженим, плагіо-тропним кореневищем. Корені додаткові, не численні, розміщені в підстилці і не сягають мінерального шару ґрунту. Стебло 6-25 см заввишки, виходить із середини розетки. Розеткові листки видовжено-яйцеподібні або еліптичні, 1,8-3,5 см завдовжки, 1-2 см завширшки. Стеблові листки дрібні, лінійно-видовжені або ланцетні. Суцвіття — однобічний колос, 4-7(15) см завдовжки, складається з 10-20 (до 30) дрібних білих або кремово-білих запашних квіток. Цвіте в липні-серпні, плодоносить у вересні. Розмножується насінням і вегетативно. Напівсапрофіт, який при сильному затіненні може переходити до підземного способу життя та сапрофітного живлення. Рослина консор­тивно пов'язана з грибами Ceratobasidium cornigerum та Rhizoctoniagoodyera-repentis.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони

Занесено до Додатку ІІ CITES. Охороняється в Карпатському БЗ, в ПЗ «Розточчя», Поліському, Ялтинському гірсько-лісовому, в Шацькому та «Деснянсько-Старогутському» НПП та інших заповідних об'єктах. Заборонено збирання рослин та зміни умов оселищ.

Розмноження та розведення у спеціально створений умовах.

Вирощують в Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України.

Господарське та комерційне значення

Декоративне.

Розробка Divilon