Проблема доступу до питної води

 

Вода здійснює надзвичайно великий вплив на здоров'я людини. Для того, щоб добре себе почувати людина повинна вживати тільки чисту якісну питну воду. Ще в далекій давнині люди вміли розрізняти "живу" воду - придатну для пиття та "мертву" - непридатну для вживання. Вченими давно встановлений прямий зв'язок між якістю питної води й тривалістю життя . Це не дивно, враховуючи, що по даним Всесвітньої організації охорони здоров'я близько 90% хвороб людини викликані вживанням неякісної води, а також використанням непідготовленої води в побутових цілях (душ, ванна, басейн, миття посуду, прання білизни і т.д.). У наш час питання якості питної води не втратили своєї актуальності.

Якісна питна вода - це вода, що не містить шкідливих для здоров'я людини домішок. Вона повинна бути без запаху й кольору й безпечна при тривалому її вживанні.

Швидкий ріст населення планети в поєднанні зі зростаючим обсягом водоспоживання для побутових та промислових потреб і інтенсивним сільським господарством призводить до глобальної водної кризи, яка проявляється в нестачі прісної води й у її забрудненні, що посилюється.

ООН сигналізує про катастрофічну ситуацію із забезпеченням питною водою населення Землі. За даними організації, проблема доступу до водних ресурсів стала настільки болючою, що вимагає радикального переосмислення підходів до її вирішення.

Експерти вказують на те, що питна вода нерівномірно розподілена по материкам. Так, в Азії проживає 60% населення планети, проте вони мають доступ лише до третини водних ресурсів.

Проблема ускладнюється зміною клімату, збільшенням потреби у продуктах харчування та засобах гігієни для населення планети.

У той час як багато регіонів досить забезпечені питною водою, кожні четверо з 10 людей живуть у басейнах рік з дефіцитом придатної для пиття води. Передбачається , що до 2025 року щонайменше 3,5 мільярди людей - приблизно половина населення земної кулі - будуть відчувати нестачу питної води. Зараз люди використовують 54% доступної прісної води, причому дві третини йде на потреби сільського господарства. За прогнозами фахівців, до 2025 року споживання води зросте до 75% від нинішнього рівня тільки за рахунок збільшення населення. Уже зараз більш мільярда землян не мають доступу до чистої води. Проблема ще й у тому, що в країнах, які розвиваються,  95% каналізаційних стоків і 70% промислових відходів скидаються у водойми без очищення .

До 2050 року потреба жителів планети у продовольстві зросте на 70%. Глобальне споживання води для сільського господарства збільшиться на 19%. До цього моменту на ці потреби буде задіяно майже 90% світових ресурсів прісної води.

За даними UNICEF та Всесвітньої організації охорони здоров'я, у даний момент доступ до питної води мають 89% населення Землі. При цьому 783 млн як і раніше змушені користуватися забрудненими джерелами. Переважна їхня кількість — близько 40% - проживає в Африці на південь від Сахари. Це саме той регіон планети, який демонструє найвищі темпи зростання населення.

Проте не всі фахівці згодні з даними, наведеними у доповіді ООН. Так, експерти французької благодійної організації Solidarities International вважають, що без доступу до питної води у світі залишаються 1,9 млрд осіб, тобто кожен четвертий житель земної кулі.

Варто пам’ятати, що вирішення будь-якої найскладнішої глобальної проблеми залежить від кожної людини. Тому слід економно використовувати воду для своїх потреб, намагатися якомога менше її забруднювати.

Розробка Divilon